Digitális kultúra – 3. osztály

Vigyázz, ha digitális eszközzel dolgozol

Ebben a leckében azt tanulod meg, hogy a digitális eszközök, ezek közül is a számítógép mi mindenre képes. Arra is fény derül, mi kell ahhoz, hogy a számítógép „gondolkodni” tudjon.

Amit megbeszéltünk órán

Veszélyek

Mobileszközök: A tabletek és okostelefonok is sok mindenre jók, akárcsak az asztali számítógépek. Ezeket könnyebb használni, de sérülékenyebbek is: könnyen leeshetnek és eltörhetnek, és a legtöbbjük nem vízálló. Ezért fontos vigyázni rájuk, hogy ne sérüljenek meg!

Vírusveszély: A számítógépedbe kerülhetnek vírusok, amik olyan programok, amelyek titokban bekerülnek a gépedre, és károsíthatják mindazt, amit addig készítettél. Ezek a vírusok mobiltelefonodra is veszélyesek lehetnek, ezért fontos vigyázni, hogy csak megbízható forrásból tölts le dolgokat!

Egészségügyi problémák: Ha túl sok időt töltesz a számítógép előtt, fájhat a hátad, romolhat a látásod, és nagyon elfáradhatsz, nem csak testileg, de lelkileg is. A mobiltelefonok is elvonhatják a figyelmedet, például ha közlekedsz, és ez balesetveszélyes lehet. Ezért fontos, hogy okosan és mértékkel használd őket!

Kérdések – mi történik, ha:
– nagyon közelről nézed a képernyőt órákon át
– közlekedés közben is a mobiltelefonodat nézed
– megadod valakinek a jelszavadat
– túl sok időt töltesz tablettel vagy számítógéppel játék közben
– letöltesz egy játékot, ami nem megbízható forrásból származik
– egész nap görnyedve ülsz a gép előtt

számítógép
6. óra füzetbe kerül

Forrás: blikkrúzs

Forrás: https://www.nkp.hu/tankonyv/digitalis_kultura_10_szakiskola_2_evfolyamos/lecke_04_019